Тержинан: роль в гінекології і схеми лікування

Комбінований препарат «Тержинан» застосовується в лікуванні вагінозів та інших патологій піхви вже не один десяток років. Його ефективність і безпеку доведені в клінічних дослідженнях, численні відгуки свідчать про його добру переносимість. А про переваги препарату можна судити з інструкції по застосуванню «Тержинан».

Запальні захворювання жіночої статевої сфери становлять серйозну загрозу для здоров'я жінки, впливають на її фертильність, стають причиною психологічного дисбалансу. Особливо часто в гінекологічній практиці реєструються патології піхви, викликані патогенними мікроорганізмами і умовно-патогенною флорою.

У чому переваги препарату

Різні запальні патології піхви досить часто мають поліетіологічним характер, тобто їх поява спровоковано відразу кількома збудниками. Для лікування таких патологій розроблено безліч фармакологічних препаратів, що відрізняються спектром і механізмом дії. Однак жоден з них не можна вважати універсальним засобом.

Досить часто ліки, які надають позитивний ефект при одній патології, сприяють зростанню інших мікроорганізмів. Так, застосування бактеріальних засобів провокує зростання грибкової інфекції, що призводить до появи кандидозного вульвовагініту. Також деякі препарати здатні припиняти відновлення кількості лактобактерій піхви. Такий ефект негативно позначається на результатах проведеної терапії і може стати причиною хронізації процесу.

Особливо часто ускладнення у вигляді порушення мікрофлори піхви викликають системні фармакологічні засоби. Саме тому більшість гінекологів рекомендує використовувати ліки, що впливають на патологічний осередок тількимісцево. Саме так і застосовується «Тержинан», що і є його великою перевагою перед системними антибіотиками.

склад

«Тержинан» є комбінованим препаратом, до складу якого входять як антибактеріальні, так і антигрибкові компоненти. Він застосовується тільки місцево, а його основні діючі речовини практично не всмоктуються в системний кровотік.

До складу препарату входять:

 • тернідазол - лікарська речовина, яка згубно впливає на трихомонади, а також має бактерицидну дію на анаеробні бактерії, тому препарат ефективний при гарднереллезе;
 • неоміцин - антибактеріальний фармпрепарат, який діє проти грамнегативної і грампозитивної кокової флори;
 • ністатин - антигрибковий антибіотик, ефективний відносно кандидозної інфекції;
 • преднізолон - глюкокортикоїд, який надає протизапальний ефект.


Таким чином, «Тержинан» впливає відразу на всі ланки патогенезу захворювання і діє на великий спектр мікроорганізмів. Застосування «Тержинан» в гінекології дозволяє домогтися наступних терапевтичних ефектів:

 • антибактеріального;
 • противогрибкового;
 • антипротозойної;
 • усунення запалення;
 • нормалізації рН піхви;
 • регенерації слизової піхви.

Випускається фармпрепарат у вигляді свічок невеликого розміру. Вводять такі супозиторії тільки вагінально. У складі препарату, крім основних діючих компонентів, в ньому є лактоза, сполуки магнію і кремнію, крохмаль.

В яких випадках показаний

Показання до застосування свічок «Тержинан» - це інфекції, спровоковані найпростішими, анаеробної і кандидозной інфекцією, а також грамнегативної і грампозитивної флорою. Призначають свічки «Тержинан» жінкам при таких захворюваннях:

 • трихомонадно інфекції;
 • бактеріальному вагінозі (вагините);
 • молочниці піхви;
 • запаленні шийки матки (кольпіт, цервіциті) і піхви, викликаному змішаної флорою.

Також «Тержинан» включають в комбіновану схему лікування деяких захворювань сечовивідних шляхів (рецидивний цистит, пієлонефрит). Його можна застосовувати разом з іншими антибіотиками при боротьбі зі стафілококами, уреаплазмою або мікоплазмою, і іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом. Він входить в комплексну терапію ендометріозу і кісти яєчника.

Крім того, «Тержинан» може застосовуватися в якості профілактики бактеріальних інфекцій (ендометриту, аднекситу). Це необхідно перед проведенням гінекологічних операцій або втручань з приводу ерозії шийки матки (гістероскопії, діатермокоагуляції та ін.). Дозволяється використовувати препарат перед пологами з профілактичною метою - для зниження ризику бактеріальних ускладнень.

«Тержинан»: інструкція із застосування

Використовувати «Тержинан» можна тільки місцево. Його вводять в піхву по одному вагінального супозиторію. При місячних лікування не переривають, а продовжують ставити свічки «Тержинан» за призначеною лікарем схемою.

Вводити вагінальні супозиторії можна в будь-який час доби, проте, найкраще проводити процедуру ввечері безпосередньо перед сном. Процедура включає чотири пункти.

 1. Ретельно вимити руки з милом.
 2. Вийняти вагинальную таблетку з упаковки і трохи змочити її водою. (Занурити в воду на півхвилини).
 3. Зайняти положення лежачи на спині і акуратно ввести таблетку глибоко в піхву.
 4. Після процедури слід обов'язково полежати 15 хвилин.

Вранці після вечірньої процедури введення «Тержинан» у жінки може бути невелика кількість жовтуватих виділень. Це не є патологією і пов'язане з виділенням залишків ліки. Після закінчення лікування таке явище зникне самостійно.

Якщо жінка вводить ліки днем, то такі виділення з'являються через 30-60 хвилин після процедури. У цьому випадку бажано додатково використовувати гігієнічні прокладки. До того ж слід враховувати, що при денному введенні ліків велика його частина буде витікати під дією сили тяжіння, що позначиться на результатах лікування. Гнійні або кров'янисті виділення після «Тержинан» говорять про наявність самої гінекологічної патології і ніяк не пов'язані із застосуванням ліки.

Зазвичай схема лікування таблетками «Тержинан» при запальних патологіях піхви передбачає їх введення не менше десяти днів. Якщо проводиться лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом (трихомоніазу), то необхідно обов'язково приймати ліки і статевого партнера. В іншому випадку можливе повторне зараження.

Для лікування кандидозу лікар може продовжити лікування вагінальними таблетками до двадцяти днів. Якщо препарат використовується як профілактичний засіб, то його можна застосовувати не більше шести днів.

як переноситься

За відгуками лікарів і пацієнток фармпрепарат дуже добре переноситься. Це пов'язано з тим, що його компоненти практично не потрапляють в системний кровотік, а діють тільки місцево. Зрідка після застосування «Тержинан» на статевих органах спостерігаються такі побічні дії:

 • печіння;
 • свербіж;
 • невелике роздратування;
 • алергія.

За весь час застосування «Тержинан» а в медичній практиці не було описано випадків його передозування. Відгуки про свічках «Тержинан» при молочниці говорять про їх досить хорошою ефективності і відсутності великого числа побічних ефектів.

З огляду на, що до складу даного фармпрепарата входять антибіотики, гінекологи після його застосування рекомендують курс пробіотичних препаратів щоб відновити флору. Для цього можна використовувати вагінальні свічки, наприклад, «Вагісан». Також можна пити оральні пробіотики, що містять лакто-і біфідобактерії.

Протипоказання

Протипоказанням для застосування «Тержинан» є індивідуальна непереносимість компонентів в його складі. Не слід під час лікування даним препаратом приймати алкоголь.

Також не рекомендується застосовувати ліки в перші три місяці вагітності. З обережністю його призначають в другому і третьому триместрах вагітності, а також в період годування груддю.

Де купити і які є аналоги

Продається «Тержинан» в аптеках без рецепта лікаря. Однак його застосування краще все ж узгодити з гінекологом, можливо, буде потрібно призначення і інших лікарських средств.Стоімость однієї упаковки таблеток коливається в межах 360-480 рублів. (Дані на листопад 2017 року). Ціна залежить від кількості таблеток (шість або десять), торгової націнки в конкретній аптечної мережі.

Точних аналогів «Тержинан» на вітчизняному фармринку немає. При його відсутності в аптеці слід звернутися до лікаря, який зможе порадити інші ліки з аналогічною дією. Однак в цьому випадку може знадобитися застосування відразу декількох лікарських засобів.

Подібним «Тержінану» дію мають такі ліки:

 • «Вагісепт»;
 • «Кломегель»;
 • «Метромікон-Нео».

Таким чином, «Тержинан» є оригінальним фармпрепаратів, який поєднує в собі відразу кілька лікарських речовин з різноспрямованим дією. Саме тому він діє комплексно, відразу на кілька видів бактерій. Це забезпечує високу ефективність даного препарату при відносно низькій частоті побічних ефектів.