Парацетамол: як застосовувати дітям і дорослим

«Парацетамол» є вивченим і давно використовуваним препаратом. Він відносяться до числа НПЗЗ - нестероїдних протизапальних засобів. Тобто, стоїть в одному ряду з «Аспірином», «Німесилом» і «Кетанова». Але оскільки його дія включає і знеболюючий ефект, в даний час він переведений в розряд анальгетиків - нарівні з «Анальгін». Відповідно, інструкція із застосування «парацетамолу» тепер теж містить вказівку на дане його властивість.

Вітчизняне назва препарату «Парацетамол» збігається з діючою речовиною в його складі - одним з похідних аніліну. У той же час в різних країнах він відомий під різними назвами - «Тайленол» (США), «Панадол» (Західна Європа, але зустрічається під цим «іменем» і в країнах колишнього СРСР).

Парацетамол не належить до наркотичних анальгетиків. Його ефекти пояснюються здатністю блокувати циклооксигенази (ЦОГ) - ферменти, які відповідають за синтез молекул-посередників запалення - простагландинів. При цьому, за відгуками лікарів, «Парацетамол» діє в основному в межах нервової тканини. Тому його протизапальний ефект виражений досить слабо. А ось підвищену активність центру терморегуляції в головному мозку і больову чутливість рецепторів центральної нервової системи (ЦНС) він знижує добре.

Показання до прийому

Парацетамол випускають у вигляді:

  • таблеток;
  • ректальних супозиторіїв;
  • сиропу (переважно для дітей);
  • суспензії (переважно для дітей).


Зазвичай дорослим призначають таблетки, а дітям - одну з дитячих форм (вони взаємозамінні). Що стосується ректальних свічок, то їх введення доцільно при необхідності зняти больові відчуття в нижніх відділах кишечника або органах малого таза.

Сучасні показання до застосування препарату стосуються больових відчуттів і підвищення температури незалежно від їх причини. Зокрема, серед найбільш поширених випадків, при яких допомагає «Парацетамол», можна відзначити:

  • застуду - як в значенні ГРВІ, так і в значенні загострення хронічного запалення носоглотки, ангіни без ознак вірусної / бактеріальної інфекції;
  • зубний біль - при гострому та хронічному пульпіті, періодонтальних абсцесах в стадії нагноєння, прорізуванні зубів у дітей;
  • біль при місячних - зазвичай викликану інтенсивними скороченнями стінок матки, але здатну посилюватися при гормональному дисбалансі,
  • спаечних процесах в яєчниках і фаллопієвих трубах, ендометріоз;
  • біль в суставах- вікову, спровоковану остеохондрозом, старечим артритом / артрозом або подагрою, а також травматичну, включаючи період реабілітації після хірургічного втручання, вивиху, перелому;
  • болю в порожнистих органах - в нирках (мисках), в сечовому і жовчному міхурі, уретрі спровоковані сечо-і жовчнокам'яної хворобою, урогенітальними інфекціями, нефритом, пієлонефритом, циститом, холециститом; шлункові та кишкові болі, викликані спазмами.

Відгуки про «Парацетамол» також свідчать на його користь при лікуванні їм головного болю, викликаної температурою, мігренню, стрибком артеріального тиску або іншими причинами, за винятком тільки струсу мозку і черепно-мозкової травми. Допомагає він і при отиті, гаймориті, кон'юнктивіті, геморої, ударах, невралгії.

У той же час неодноразово відзначена його марність не тільки при гострому панкреатиті, прориві виразки, тріщинах прямої кишки, останніх стадіях раку, а й інших болях з інтенсивністю вище середньої. Іншими словами, при всій своїй універсальності, «Парацетамол» не зрівняється з по-справжньому сильними наркотичними анестетиками, в тому числі на основі опіатів. І «довірити» йому можна лише порівняно прості нездужання.
Читайте також: Як збільшити груди на 2 розміри за 1 місяць

обмеження

Інструкція по застосуванню «парацетамолу» зараз, після більш як півстоліття накопиченого досвіду його застосування, складається досить детально. А тому і список зазначених в ній протипоказань і побічних дій виходить довгим, справляє враження кошти занадто шкідливого, щоб ризикувати пити його самим або, тим більше, давати дітям.

Насправді ж так і повинна виглядати інструкція до будь-яких лікарських засобів, включаючи ті, дія яких в даний час описується всього парою рядків. Це не означає, що вони краще. Просто в силу їх відносну «молодість» (недавнього початку випуску) відсутні і дані про довгострокові наслідки їх прийому, передозуванні, взаємодії з новими і старими препаратами або їх комбінаціями. В даному разі, такі зовні нешкідливі засоби небезпечніше добре вивчених, тому що ніхто, в тому числі лікар, їх призначив, не знає, чим може закінчитися їх прийом для кожного конкретного хворого.

Тому надто докладні інструкції до старих (тим, яким більше двадцяти років) препаратів не повинні бентежити. Протипоказання і побічні ефекти у «парацетамолу» дійсно є. Він аж ніяк не нешкідливий, тим більше при тривалому / частому прийомі, і не підходить для профілактики яких би то ні було болів або патологічних станів. Але протипоказань тут не більше, ніж у будь-яких інших анальгетиків або жарознижуючих і, головне, всі вони відомі медицині. Тому «Парацетамол» вже скільки десятків років поспіль зберігає своє місце в російському і європейському списках життєво необхідних лікарських засобів, виробництво яких субсидується державою.

Протипоказання

Основу протипоказань до прийому «парацетамолу» складають всі ті ж мінімальні вимоги, які медицина висуває до будь-яких ліків, включаючи рослинні. Серед них:

  • індивідуальна непереносимість - наприклад, у формі алергії, тим більше що «Парацетамол» іноді дійсно здатний її провокувати;
  • печінкова недостатність - і тому що печінка «переробляє» все що надходять в організм речовини, включаючи ліки, і тому що «Парацетамол» сам по собі шкідливий для клітин печінки;
  • ниркова недостатність - з тих же причин, що і у випадку з печінкою.

Плюс, застосування свічок «парацетамолу» заборонено, якщо слизова прямої кишки запалена або її цілісність порушена, як буває, наприклад, при тріщинах, свищах, колоректальний рак, загостренні геморою. Відповідь медицини на питання, чи можна «Парацетамол» дітям, очевидний, оскільки вона допускає виробництво дитячих його варіантів у вигляді солодкої, ароматизованої суспензії або сиропу. Проте його прийом під час вагітності, при лактації і в перші півроку життя дитини потрібно призначати з обережністю - при гострій потребі і короткими курсами.

Парацетамол вільно проникає крізь плаценту і в невеликій кількості (в межах 1%) потрапляє навіть в грудне молоко. Таким чином, знаходиться на грудному вигодовуванні дитина буде приймати певний відсоток від добової дози «парацетамолу» разом з мамою. А між тим, новонародженому грудничку давати препарат не можна - тільки починаючи з третього місяця життя.

Побічні ефекти

Побічні ефекти від прийому «парацетамолу» можуть бути різними, але найчастіше спостерігаються ускладнення, що даються їм на склад крові, печінку і нирки. Зокрема, тривалий прийом «парацетамолу» або його передозування можуть призводити до розвитку:

  • анемії і метгемоглобінемії;
  • ниркових кольок, пиурии (домішки гною в сечі);
  • падіння скорочувальної здатності серця;
  • ураження печінки;
  • нудоти і болю в області під ребрами.

Прийом «парацетамолу» неприпустимий при алкоголізмі або в межах доби до і після вживання спиртних напоїв. Крім того, засіб підсилює ефект деяких коагулянтів (факторів, що згортають, необхідних при гемофілії), підкреслює ефект від прийому кофеїну і «Аспірину», спазмолітиків на зразок «Но-шпи».

У чому причина подібних явищ

Взагалі, «Парацетамол» добре засвоюється (вже через півгодини його дія досягає піка) і швидко виводиться з організму (максимум через чотири години 50% прийнятої дози покине тіло з сечею). Проблем з ним тільки дві.

  • Дія на печінку. Для «переробки» ліки в клітинах печінки повинно бути досить глутатіону - пептиду, необхідного для зв'язування токсинів. При його дефіциті або надлишку продуктів перетворень «парацетамолу» ті з них, що залишилися вільними, можуть блокувати обмінні реакції в клітинах печінки, що призводить до загибелі печінкових клітин.
  • Вплив на кров. Парацетамол є одним з похідних токсичного для нас речовини аніліну - компонента багатьох барвників, поліуретану. Саме анілін зв'язується при попаданні в кров з двовалентним залізистим білком гемоглобіном, перетворюючи його в тривалентний - метгемоглобін. Різниця між дво- і тривалентні гемоглобіном в тому, що перший здатний віддавати тканинам молекулу кисню, з якої він зв'язується при проходженні через капіляри легень, а другий - ні. Певний відсоток метгемоглобіну все одно утворюється в нашому організмі з різних причин, часто не мають відношення до отруєння аніліном або його похідними, включаючи «Парацетамол». Однак в нормі його має бути не більше 1-2% (летальний результат стає неминучим вже при 55-70% еритроцитів з тривалентним гемоглобіном). А прийом «парацетамолу» нерідко збільшує цей індекс, посилюючи кисневе голодування тканин по всьому тілу.

Не варто переоцінювати масштаб всіх перерахованих явищ: при прийомі «парацетамолу» в терапевтичних дозах і навіть невеликий разової передозуванні препарату нічого страшного не трапиться. Однак вони можуть негативно вплинути на ще не сформований організм дитини у віці до року або навіть дорослого, якщо він лікується «Парацетамолом» довго або приймає його занадто часто, у великих кількостях.

Інструкція по застосуванню «парацетамолу»: схеми і дозування

З урахуванням можливих побічних ефектів від вживання «парацетамолу» граничні добові дози кошти складають:

  • для дорослих - не більше 4 г препарату в день;
  • для дітей від місяця до трьох років - не більше 60 мг ліки на кожен кілограм ваги тіла на добу;
  • для дітей від трьох до 12 років - не більше 2 г препарату в день.

Зазначений добовий обсяг в будь-якому випадку потрібно ділити на три-чотири приблизно рівні «порції». Приймати його за один раз не можна.

Парацетамол всмоктується в прямій кишці повільніше і рівномірніше, ніж у дванадцятипалій. Тому дітям до трьох років найчастіше його призначають в вигляді не сиропу / суспензії, а ректальних свічок. Дозування сиропу «парацетамолу» в перерахунку добових доз на мілілітри препарату виглядає наступним чином.

  • Діти від трьох місяців до року. Їм потрібно приймати від 2,5 до 5 мл сиропу - в залежності від маси тіла (тобто, максимум 120 мг діючої речовини).
  • Діти від року до п'яти років. Зазвичай маса тіла в цьому проміжку вимагає призначення від 5 до 10 мл сиропу (тобто, до 240 мг парацетамолу).
  • Діти від п'яти до 12 років. Найчастіше добова норма кошти для них коливається в межах 10-20 мл сиропу «парацетамолу» (тобто, не більше 480 мг діючої речовини).
  • Підлітки і дорослі. Їм рекомендують приймати не більше 40 мл сиропу (960 мг парацетамолу) в день.

Тут всюди йдеться про добовій дозі, а не разовою. І зазначену порцію потрібно ділити на три-чотири рівні прийоми, призначати їх відразу після їжі і запивати, як і таблетку, склянкою води.

варіанти заміни

З точки зору ціни, «Парацетамол» в аналогах не потребує - він і так дешевий, оскільки, входить до переліку життєво необхідних коштів (їх виробництво або закупівля контролюються на державному рівні) в більшості країн світу.

Але якщо він протипоказаний або не рекомендований, можна замінити «Парацетамол» будь-яким іншим знеболюючим або НПЗЗ, наприклад «Анальгін», «ібупрофену» (теж входить до числа обов'язково закуповуваних від імені держави), «Аспірином» (здатний подразнювати слизову шлунка і знижувати згортання крові), «Німесилом», «Кетанова».