Циклодинон в гінекології: ефективність при порушеннях менструального циклу

Практично кожна жінка в той чи інший період життя стикається з порушеннями менструального циклу. Однією з причин такої патології може бути підвищене вироблення пролактину - гормону, який бере участь в регуляції місячних. Найбільш частими проявами гіперпролактинемії є передменструальний синдром, болі в молочній залозі (мастодиния), менструальні кровотечі або, навпаки, їх відсутність. Інструкція по застосуванню «Циклодинону» свідчить, що цей препарат ефективно прибирає такі симптоми. Але чи правда це, і на чому грунтується його дію?

Пролактин виконує важливу роль в жіночому організмі. Перш за все, він забезпечує лактацію в період грудного вигодовування. В інший період життя жінки пролактин чинить такі дії:

 • бере участь у продовженні фази жовтого тіла в менструальному циклі;
 • гальмує овуляцію;
 • зменшує синтез естрогенів;
 • знижує вироблення прогестерону жовтим тілом.

Зміна синтезу пролактину у жінок може бути викликано різними причинами. Наприклад, збільшення його рівня в крові відзначається у деяких жінок в період клімаксу, а також при стресових станах. Підвищення концентрації гормону провокує порушення менструального циклу і зміни в молочних залозах.

Гиперпролактинемия призводить до порушення синтезу гонадотропних гормонів, що, в свою чергу, викликає дисбаланс рівня естрадіолу і прогестерону. Такі порушення викликають зміни місячного циклу, сприяють появі мастодинії. Крім того, високий рівень прогестерону в крові, особливо в другій фазі менструального циклу, стимулює утворення сполучної тканини в молочній залозі, що клінічно проявляється симптомами мастопатії.
 
Фармакологічна індустрія розробила ряд препаратів як синтетичного, так і рослинного походження, здатних впливати на рівень пролактину в крові, зокрема, сприяти його зниження. Перевагою рослинних препаратів, до яких і відноситься «Циклодинон», є більш м'яку дію на організм і високий рівень безпеки при досить високій ефективності.

Що являє собою препарат


Основною діючою речовиною «Циклодинону» є екстракт, отриманий з верболозу звичайного. Ця рослина відомо своїм цілющими властивостями ще з давніх часів. Воно використовувалося в лікуванні жіночих хвороб, а також як засіб, що знижує статевий потяг.

В сучасних медичних експериментах доведено, що прутняк звичайний блокує вивільнення пролактину з клітин гіпофіза. Даний ефект обумовлений здатністю активних компонентів рослини стимулювати дофамінергічні рецептори гіпофіза. При тривалому прийомі препарату в крові визначається істотне зниження пролактину, у деяких пацієнток на 40-90%. Саме цей ефект обумовлює терапевтичний вплив «Циклодинону». На тлі застосування ліків:

 • відбувається нормалізація менструального циклу;
 • зменшуються явища мастодинії;
 • відновлюється рівень естрадіолу і прогестерону в крові.

Проводиться «Циклодинон» у вигляді двох фармацевтичних форм:

 • таблетки;
 • розчин для прийому всередину.

Таблетки «Циклодинон» містять до 4,8 мг основної діючої компонента (екстракту з верболозу звичайного). Крім цього, до складу ліків входять: лактоза, целюлоза, наповнювачі, стеарат магнію, також оболонка містить в невеликій кількості барвники.

Розчин «Циклодинон» проводиться для прийому всередину. Він містить екстракт верболозу, в 100 мл ліки його міститься близько 288 мг. Також в складі фармпрепарата є добавки, що додають приємний смак і аромат: м'ятний ароматизатор, натрію сахарат, сорбітол. Сюди також входять полісорбат, етиловий спирт і інші компоненти. В аптеках можна купити флакони різного об'єму: 50 або 100 мл.

В яких випадках рекомендують

Основними показаннями до застосування ліків є патології, пов'язані з надмірною продукцією пролактину в організмі. «Циклодинон» призначають при:

 • порушеннях менструального циклу;
 • ПМС (передменструальний симптомокомплексе);
 • хворобливості в молочних залозах (мастодинії);
 • комплексному лікуванні мастопатії.

У більшості випадків «Циклодинон» рекомендують при різних гінекологічних патологіях, що супроводжуються порушенням менструального циклу:

 • полікистозе яєчників;
 • гіперплазії ендометрія;
 • затримці місячних;
 • кровотечах в клімактеричному періоді.

Також є свідчення про його використання в лікуванні безпліддя і при плануванні вагітності для підвищення ймовірності зачаття.

Однак не рекомендується самостійно приймати «Циклодинон» для корекції місячних. У деяких випадках такі порушення можуть бути викликані органічною патологією (міомою шийки матки або злоякісним новоутворенням). При цих захворюваннях необхідні інші лікувальні заходи. Також не слід самостійно пити «Циклодинон» для профілактики, від прищів або для схуднення.

Існують клінічні рекомендації щодо застосування «Циклодинону» при тривожно-астенічних розладах, що виникають на тлі порушень менструального циклу. Відгуки про таблетки «Циклодинон» говорять про те, що він сприяє зменшенню депресивних розладів, покращує сон, відновлює психоемоційний фон.

«Циклодинон»: інструкція із застосування таблеток і крапель

Таблетки «Циклодинон» слід приймати один раз в день. Їх ковтають цілими, ні в якому разі не розжовують. Запивати ліки потрібно 100-150 мл води. Починати приймати «Циклодинон» можна з будь-якого дня менструального циклу.

Схема прийому крапель «Циклодинону» така ж, як і у таблеток. Необхідно знати, як правильно пити спиртовий розчин «Циклодинону. Його приймають один раз на добу, краще через одну-дві години після їжі. На флаконі з ліками є зручний дозатор, за допомогою якого можна відміряти потрібну кількість крапель. Звичайна доза становить 40 крапель, їх краще розвести в невеликій кількості води (100-150 мл) і потім випити невеликими ковтками. Зберігають флакон в темному прохолодному місці, перед використанням його слід трохи збовтати.

Тривалість лікування таблетками та розчином «Циклодинон» повинна становити не менше трьох місяців. Під час менструації не можна переривати лікування, потрібно приймати ліки в звичайному дозуванні. Після того як зменшаться явища мастодинії і відновиться менструальний цикл лікування «Циклодинон» продовжують ще дві-три тижні, тільки після цього його відміняють.

Протипоказання і побічні дії

Основним протипоказанням до прийому «Циклодинону» є непереносимість верболозу звичайного, а також додаткових компонентів в складі ліки. Також не призначають даний фармпрепарат вагітним жінкам і годуючим грудьми матерям.

За відгуками лікарів і пацієнток, «Циклодинон» вкрай рідко викликає які-небудь побічні дії. Але якщо на тлі лікування препаратом піднялася температура або посилилися місячні, слід обов'язково звернутися до лікаря. Також після його застосування можуть розвинутися алергічні реакції в осіб, чутливих до рослинного компоненту ліки. Крім того, є вказівки на появу болю і нагрубання в молочних залозах у деяких пацієнток. За весь час застосування «Циклодинону» не було зафіксовано випадків його передозування.

Етиловий спирт в складі розчину «Циклодинон» може бути протипоказаний деяким категоріям пацієнтів, зокрема, котрі проходили лікування з приводу алкоголізму. Крім того, слід звертати увагу на сумісність з алкоголем, що містяться в складі «Циклодинону», деяких лікарських препаратів. Так, не рекомендується його одночасний прийом з метронідазолом або його аналогами.
Жінка приймає ліки

Де купити і аналоги

«Циклодинон» набувають в аптеці без рецепта лікаря. Однак самостійно приймати даний фармпрепарат все ж не рекомендується, оскільки він впливає на дофамінові рецептори в гіпофізі.

Точних аналогів ліки на фармацевтичному ринку немає. Однак за рекомендацією лікаря в аптеці можна придбати інші засоби, що сприяють зниженню пролактину:

 • «Бромокриптин»;
 • «Каберголін».

Зазначені фармпрепарати відносяться до синтетичних фармакологічних засобів, а тому мають ряд побічних ефектів. Так, їх обмежено призначають пацієнткам з артеріальною гіпертензією, виразковою хворобою, психічним розладами. До того ж «Каберголін» і «Бромокриптин» здатні впливати на швидкість психічних і моторних реакцій, що обмежує їх застосування у деяких пацієнток.

Застосування «Циклодинону» в гінекології є виправданим при підвищеному пролактину в крові. З огляду на, що в його складі тільки рослинний компонент, він практично не викликає побічних дій і добре переноситься пацієнтками. Однак його застосування слід обов'язково узгодити з лікарем, в іншому випадку лікування може не дати очікуваного ефекту.