Хвороби і шкідники фіалок: чим лікувати і як врятувати квітка

Фіалки - дуже чутливі рослини. Вони схильні до нападкам шкідників, часто хворіють. Уникнути проблем при вирощуванні фіалок можна тільки чітко відрегульованим режимом догляду, своєчасною профілактикою грибкових і інфекційних захворювань. Квітникар повинен знати хвороби фіалок та їх лікування, вміти відрізнити втрату декоративності в результаті неправильного догляду від атаки шкідників.

Якщо фіалка міститься в сприятливих умовах, отримує необхідну кількість поживних речовин, частота захворюваності не така висока. Більшість проблем пов'язано саме з похибками догляду. Врятувати фіалку від загибелі можна тільки своєчасно розпочатим лікуванням.

Основні шкідники

Якщо не проводиться профілактична обробка фіалок від шкідників, комахи швидко атакують квітка, часто призводять до його загибелі. Небезпеку становлять сусідні уражені кімнатні рослини, неякісний грунт. Основними шкідниками фіалок є наступні.

кліщі

Мікроскопічні комахи, що харчуються соком рослини. Існує кілька видів кліщів. У будь-якому випадку фіалка поступово занепадає, втрачає декоративність. Без лікування гине.

  • Павутинний кліщ. Його поява легко помітити по найтоншої павутинці, обплутують рослина. Листя буріє, деформується, з часом висихають.
  • Цикламеновий кліщ. В першу чергу уражається центральна частина розетки. Молоді листочки ущільнюються, покриваються жовтими плямами. Зростання гальмується, цвітіння припиняється.
  • Кліщ плоскотілки. Зустрічається рідше павутинного і цикламенового, але швидко призводить до загибелі квітки. У фіалки листя закручуються всередину, поступово в'януть.

 
методи боротьби

Рекомендується комплексна терапія - одночасне обприскування і полив грунту розчином акарициду. Одноразової обробки не вистачає. Її повторюють тричі з інтервалами близько тижня. Найбільш дієві засоби - «Актеллік», «Фитоверм».

На ранніх стадіях, коли шкідників ще зовсім трохи, можна використовувати народні засоби. Добре допомагає протирання листя ватою, змоченою спиртом, або обприскування настоєм лушпиння цибулі (100 г на 5 л води).

Щитівка і ложнощитовка

Щитівка - дрібна комаха з щільним захисним щитком. У дорослому стадії виглядають як щільні бляшки на черешках листя і самих листі. Від листа відокремлюються насилу. Листя у фіалки починають бліднути, покриваються липким нальотом. З'являються коричневі плями. Комахи харчуються клітинним соком рослини, приводячи до його загибелі.

методи боротьби

Шкідників видаляють механічно, протираючи листя ватним тампоном, змоченим в спирті. Обов'язково обприскують препаратом «Агравертін». При незначному ураженні буває достатньо однієї обробки. При великій кількості комах обробляють повторно після тижневого інтервалу.

Зовні відрізнити щитівку від ложнощитовки непросто. Спробуйте отковирнуть щиток. Якщо після видалення щитка комаха залишиться прикріпленим до листа - це щитівка. Лікування в обох випадках буде однаковим.

трипси

Трипси потрапляють в будинок з садовими квітами. Селяться всередині квіток, руйнують пильовики. На пелюстках з'являються дрібні дірочки, на листках - коричневі плями. Найбільше від трипс страждають фіалки з синіми кольорами.

заходи боротьби

Усі пошкоджені шкідником частини рослини відразу ж видаляють. Квітка обприскують розчином препаратів «Актеллік», «Фитоверм» або «Актара». Трипси виводяться важко, одноразової обробки зазвичай не вистачає. Для надійності обприскують три або чотири рази з тижневими перервами.

Квітникарям часто доводиться стикатися з ногохвостки. Це дрібні білі комахи, схожі на гусінь. На передній частині помітні маленькі вусики. Розмір ногохвосток не перевищує 5 мм. Живуть на грунті, іноді з'являються масово. У невеликій кількості ці комахи не приносять ніякої шкоди. У великому - травмують дрібні корінці фіалок. Позбутися від ногохвосток можна поливом ґрунту будь-яким інсектицидом.

нематоди

Одні з найбільш небезпечних шкідників. Живуть в грунті, пошкоджують коріння фіалки. Виглядають як мікроскопічні черв'ячки. Виявити їх можна тільки під час пересадки з характерним галловим здуття на корінцях. Висмоктують сік, призводять до загнивання рослини. На початкових стадіях з'являються світлі зелені плями. Пізніше виявляються ознаки гнилі.

методи боротьби

На початкових стадіях фіалку пересаджують з видаленням всіх уражених частин. Старий грунт і горщик викидають. Новий грунт прокаливают в духовці або на сковороді. Нове, досить ефективний засіб - нематіцід «Видати». Воно справляється з усіма видами нематод - галова, листовими, стебловими. На пізніх стадіях реанімувати кімнатну фіалку не вдається.

борошнистий червець

Фіалка в'яне, бутони засихають, зростання гальмується. Декоративність рослини знижується - воно виглядає хворобливим, змарнілим. Іноді на листках з'являється білуватий наліт. Живе борошнистий кореневої червець в грунті, вражає кореневу систему. При пересадці на коренях можна виявити білі грудки, що нагадують вату. Видає присутність червеца характерний кислий запах від грунту.

заходи боротьби

Фіалку в обов'язковому порядку пересаджують. Коріння очищають від залишків грунту, видаляють пошкоджені ділянки. Кореневу систему обробляють розчином препарату «Актара». Використовують новий горщик і грунт. Для профілактики повторного появи червеца в посадковий грунт додають «Базудин».

Після поразки червецем ослаблені фіалки стають сприйнятливими до будь-яких вторинних інфекцій. Пересаджене і оброблене рослина краще на час відправити на карантин. Поставте фіалку в порожній акваріум, прикрийте зверху склом. Конденсат зі стінок видаляйте щодня. Добрива вносите в менших дозах, ніж зазвичай.

попелиця

Ще одна причина, чому у фіалки закручуються листя всередину, - поява попелиці. Попелиця - найпоширеніший шкідник кімнатних і садових культур. Колонії дрібних комах селяться на внутрішній стороні аркуша, висмоктують з нього соки. Листя покриваються липким нальотом, пелюстки квітів деформуються, листя скручуються і в'януть. Липкий наліт часто стає причиною вторинного інфікування сажистий грибком.

методи боротьби

На ранніх стадіях ураження, коли комахи ще не утворили численні колонії, листочки акуратно обробляють мильним розчином. Через кілька хвилин мило змивають чистою водою, залишки вологи видаляють сухою м'якою тканиною. Судячи з відгуків, мильний розчин не завжди дає хороші результати. Краще відразу обприскати фіалку спеціальними хімічними препаратами. Добре зарекомендували себе засоби «Моспилан» і «Актеллік».


Є цікавий спосіб профілактики. Досвідчені квітникарі стверджують, що якщо горщик з фіалкою поставити поруч із запашною пеларгонії, появи попелиці можна не побоюватися.
блакитна фіалка

мокриці

Люблять сиру, пухкий грунт. У денний час комахи показуються рідко. Активність настає вночі. Завдають шкоди листю і коріння фіалок. Молоді рослини часто гинуть. Дорослі починають хворіти чахнути, втрачають стійкість до вторинних інфекцій.

методи боротьби

Найефективніший спосіб - використання акарицидів. Добре зарекомендували себе препарати «Енвідор», «Оберон», «Вермітек».

Комарики і мошки

Якщо грунт регулярно перезволожуються, з'являються мушки і комарики. Вони відкладають в грунт личинок. У міру розвитку личинок грунт поступово ущільнюється, розвивається гниль кореневої системи. На більш пізніх стадіях загнивають черешки листя. Особливо великої шкоди личинки комах завдають молодим рослинам зі слабкою кореневою системою.

методи боротьби

Для знищення личинок грунт поливають розчином карбофосу. Від дорослих особин позбавляються розпиленням будь-якого засобу проти літаючих комах (наприклад, «Рейд»). Якщо цього не зробити, не виключено повторне поява личинок в грунті.

Маленька хитрість - щоб фіалка не приваблювала комариків і мошок, купіть звичайний крейда «Машенька». Обведіть їм ободок горщика - це додатковий захист не тільки від мушок, а й інших шкідників.

белокрилка

Виглядає як дуже маленька біла метелик. Селиться белокрилка на тильній стороні листя. Листя покриваються блискучим нальотом. Небезпека представляє не стільки саму комаху, скільки наслідки. Покриті нальотом ділянки часто вражаються сажистий грибком. На листі фіалки з'являються темні плями, що нагадують сажу, ріст припиняється, рослина поступово гине.

методи боротьби

Лікування комплексне. Рекомендується одночасна обробка акарицидами і системними інсектицидами. Перед використанням їх змішують. Непогане поєднання «Акарін» і «Фитоверм». Обробка неодноразова, з інтервалами 5-8 днів.

Хвороби і способи лікування

Не меншу загрозу становлять грибкові та інфекційні захворювання. Багато з них піддаються лікуванню тільки на початкових стадіях. Тому лікувати фіалки від хвороб потрібно своєчасно і до повного одужання.

фузаріоз

Небезпечне грибкове захворювання, що вражає кореневу систему фіалок. Коріння і стебла починають гниль. У початкових стадіях на черешках листя з'являються бурі плями. Без лікування листя опадає, коренева шийка чорніє і відділяється від грунту. У більшості випадків рослина гине.

способи лікування

Фіалку пересаджують в свіжий стерильний грунт. Попередньо видаляють підгнилі, уражені частини і обробляють їх вугільним порошком. Старий грунт і горщик викидають. Рослина багаторазово обробляють фунгіцидами, поєднуючи поливи і обприскування.

Жоден препарат не дає 100% гарантії одужання. Фузаріоз - захворювання, яке просто запобігти, але практично неможливо вилікувати. В якості профілактики грунт періодично поливають слабким розчином препарату «Фундазол».

Борошниста роса

Ще одне грибкове захворювання. Схильне до швидкого поширення. Перша ознака грибка - курний білий наліт на квітах фіалки, листках. Провокуючі фактори - холод, висока вологість повітря, слабке освітлення або передозування азотних добрив. Уражається вся надземна частина.

способи лікування

Лікування борошнистої роси на фіалках - одноразове обприскування розчином препаратів «Бенлат» або «Фундазол». Якщо через тиждень ознаки захворювання зберігаються, можна провести повторну обробку.

Старий, перевірений спосіб боротьби з борошнистою росою - мідний купорос. На склянку гарячої води беруть 5 г мідного купоросу, добре розчиняють його. Окремо в літрі теплої води розводять 10 г мила. Обидва розчину змішують. Отриманим засобом тричі обприскують фіалку, витримуючи інтервали шість-сім днів.

фітофтороз

Небезпечне захворювання, що викликається спорами грибка. Проникає в тканини рослини через пошкоджені ділянки листя або коріння. Викликає поява на листках бурих плям, загнивання кореневої шийки. Фітофтороз частіше вражає ослаблені рослини. Холод і висока вологість повітря провокують швидкий розвиток грибка.

способи лікування

Лікувати фітофтороз марно. Можна спробувати обприскати фіалку фунгіцидами, але не варто розраховувати на позитивний ефект. Правильні дії - хвору фіалку негайно викидають разом з горщиком і виносять за межі квартири. Сусідні рослини профілактично обробляють фунгіцидами, вносять в грунт невелику кількість суперфосфату, добре провітрюють приміщення.

Якщо вам шкода викидати фіалку, ізолюйте її від інших рослин. Спробуйте злегка збільшити дозу фунгіциду, пересадите в стерильну грунт. Ще один засіб - розчин метронідазолу (одна таблетка на літр води). Розчином обприскують рослина. Але шанси на успіх невеликі.

сіра гниль

Серед хвороб квіток фіалки небезпечно поява сірої гнилі. Виявити його можна по сірому або коричневий пухнастому нальоту на всіх надземних частинах рослини. Гниль дуже швидко поширюється, буквально за кілька днів призводить до загибелі фіалки.

способи лікування

Лікування починають при появі перших ознак хвороби. Уражені частини відразу ж обрізають. Рекомендується пересадка в стерильну грунт з обробкою кореневої системи і надземної частини фунгіцидами. Поливи зводять до мінімуму, підтримують стабільну температуру без виражених коливань. Сильно уражені рослини викидають відразу - врятувати їх не вдасться.

Спробуйте додатково скористатися народним рецептом. У літрі гарячої води розводять 10 г гірчичного порошку, наполягають два дні. Отриманий розчин розбавляють літром води, обприскують хворі рослини.

іржа

Характерно поява рудих горбів на зовнішній стороні аркуша. Згодом уражені ділянки розтріскуються, з них висипаються спори. З цього моменту хвороба швидко поширюється, викликає опадання листя. Іноді з іржею можна сплутати кальцітний опік, що виникає при регулярному поливі фіалки жорсткою водою. На поверхні грунту накопичується шар солей. При контакті листя з грунтом з'являються бурі плями.

способи лікування

Фіалку посипають сірчаної пилом, обприскують розчином бордоською рідини 1% концентрації або будь-яким фунгіцидом. Обробку проводять на початкових стадіях захворювання. Після поширення суперечка лікування ускладнюється.

судинний бактеріоз

Спекотне літо - ідеальні умови для розвитку судинного бактеріозу. Листя стають напівпрозорими, в'януть, поступово відмирають. Лікування починають негайно.

способи лікування

Знижують температуру змісту, регулярно провітрюють приміщення. Фіалку обприскують одним із препаратів - «Превікур», «Фундазол», «Циркон».

Чому у фіалки жовтіють листя? Зміна зовнішнього вигляду рослини не завжди говорить про захворювання. Пожовтіння нижніх листків - природний процес. Їх просто обрізають, щоб вони не заважали зростати новим листочків. Жовтизна може бути викликана пересиханням грунту, нестачею харчування. Бліді листя скажуть про нестачу світла і харчування. Чорніє листя по краях від обмороження.

Фіалка (докладніше про квітку) - примхливе, ніжне рослина. За нею потрібно уважно стежити, створити сприятливі для росту і цвітіння умови. Хвороби і шкідники фіалок в більшості випадків є результатом неправильного, недостатнього догляду.