Догляд за орхідеєю дендробиум, різновиди, розмноження

Дендробіум - одна з найпопулярніших і поширених різновидів орхідей. Відрізняється відносною простотою вирощування, великою кількістю різновидів і гібридних сортів. Який потрібен догляд за орхідеєю дендробиум в домашніх умовах? Який сорт вибрати? Як правильно поливати і пересаджувати дендробиум?

Дендробіум - невелика різновид орхідеї. Вважається епіфітним рослиною (використовує дерева в якості опори), але може рости на землі і каменях. Дослівний переклад - «живе на дереві». Цвіте рясно і довго. Високий цветонос повністю покривається квітками.

Ботанічний опис

Великий рід, що включає в себе різні за будовою, розмірами, забарвленням види. Стебла можуть бути веретеновидними, циліндричними, очеретяними. Зустрічаються мініатюрні різновиди і високі рослини до двох метрів. Удома зазвичай не виростають вище 60 см.

 • Коріння. Повітряне коріння добре розвинені, покриті веломеном - пухкої гигроскопичной тканиною, що вбирає і накопичує вологу.
 • Листя. Різноманітних форм - еліптичні, довгасті, вузьколанцетні. Збираються в верхній частині або ростуть по всьому стеблу. Зустрічаються види з щільними суккулентними (запасающими вологу) листям.
 • Квітки. Різних забарвлень, розмірів, форм, часто з приємним ароматом. Загальна ознака - підстава губи згорнуто навколо колонки (зрощені тичинки і маточка). Колонка коротка, від її заснування відходять бічні чашолистки.
 • Суцвіття. Гроновидні, частіше багатоквіткові. Бувають прямими і звисаючими, верхівковими і бічними. Цвітіння триває від двох до восьми тижнів.

Через розмаїття видів і сортів дендробиум вважається відмінним квіткою для колекціонування. Селекційні роботи не припиняються - час від часу з'являються все нові цікаві гібриди.

цікаві різновиди

Самий великий рід серед орхідей. Включає в себе близько 2000 видів, безліч штучних гібридних сортів. Для вирощування орхідеї дендробиум в домашніх умовах рекомендуються такі різновиди і сорти.

 • Дендробіум Кінга. Мініатюрна, красивоцветущая різновид. Стебла жорсткі, циліндричної форми, товщають біля основи. Листя по три-чотири штуки зосереджені на верхівці. Квітки невеликі, але дуже ароматні. Суцвіття - малоквіткова кисть. Кольори варіюють від білого до насиченого фіолетового.
 • Дендробіум Линдли. Стебло - невисока псевдобульби довгасто-округлої форми. На кожній псевдобульби формується один аркуш. Квітконоси довгі, пониклі. Квітки золотисті, дуже ароматні.
 • Дендробіум нобілі. Велика, дуже поширена різновид. Стебла м'ясисті, покриті шкірястими подовженими листям. Листи розташовані в два ряди. Дворічні пагони випускають невеликі квітконоси. На кожному з них розпускається по два-три квітки. Забарвлення багатобарвна - по крайкам пелюстки рожеві або бузкові, біля основи ніжно кремові. На білій опушеної губі виділяється фіолетова пляма. Вважається невибагливим видом.
 • Дендробіум фаленопсис. Ще один рослий сорт з високими міцними стеблами. Довгі листя ланцетної форми зосереджені нагорі. Квітконоси більше півметра в довжину. При гарному догляді на одній квіткової стрілкою може формуватися до 40 бутонів. Великі квіти пофарбовані в білий, рожевий, насичений червоний або малиновий колір. Довго стоять в зрізку.

поширені гібриди

Крім основних різновидів, уваги заслуговують гібридні сорти. Вони відрізняються поліпшеними характеристиками - витривалістю, тривалим цвітінням, цікавими кольорами.

 • Дендробіум Беррі Ода. Гібридна різновид дендробіума Кінга. Один з найвідоміших гібридів. Колір варіює від білого з рожевим відтінком до темного малинового. Починає цвісти в кінці зими, закінчує тільки до початку літа. Дуже простий в догляді і вирощуванні, легко адаптується до умов квартири.
 • Дендробіум Са-нук. Гібрид виведений селекціонерами Таїланду. Росте швидко, цвіте стабільно і рясно. Квітки невеликі, ніжного жовтого кольору.
 • Дендробіум Хібікі. Відрізняється повільним зростанням, але дуже красивим і тривалим цвітінням. Квіти двоколірні - рожеві пелюстки в поєднанні з яскравою помаранчевої губою.
 • Дендробіум Стардаст. Стебла - тонкі високі псевдобульби, розбиті на сегменти. Ростуть щільно, злегка звисають в сторони. Довжина псевдобульб залежить від інтенсивності освітлення. У тіні витягуються, на яскравому світлі ростуть більш короткими і товстими. Листя ланцетної форми. Кожен лист живе до трьох років. Під час цвітіння з междоузлий з'являються квітконоси. Кожен з них несе від одного до п'яти квіток. Забарвлення варіює від світло-жовтого до помаранчевого з червонуватим відтінком. Губа покрита темнішими прожилками.
 • Дендробіум моніліформе. Гібридна різновид дендробіума нобілі. Мініатюрні рослини висотою близько 20 см. Цвіте невеликими білими або ніжно бузковими квітками.

Потрібно враховувати особливості конкретного сорту. У кожного гібрида свій характер - одним потрібно більше сонця, іншим вологи. З орхідеями можна діяти навмання - потрібен серйозний, продуманий підхід.

Адаптація квітки після покупки


Як доглядати за орхідеєю дендробиум після покупки? Догляд в перший тиждень на новому місці впливає на подальший ріст і стан рослини. Орхідеї чутливо ставляться до зміни обстановки. Пройде тиждень чи два до адаптації квітки і початку зростання. Ваше завдання - допомогти йому в цьому.

 • Карантин. На дві-чотири тижні дендробиум ставлять окремо від інших кімнатних квітів. Вибирають затінене, прохолодне місце. Кімнату щодня провітрюють.
 • Підживлення. Добрива в період адаптації не вносять, навіть якщо їх вам порекомендував продавець в магазині. Квітці перший час потрібен максимальний спокій.
 • Полив. Перший тиждень не поливають дендробиум, але постійно спостерігають за станом його листя і псевдобульб. Якщо субстрат повністю просох, листя почали в'янути, можна трохи зволожити грунт.
 • Шкідники. У магазині можна не помітити початкові стадії ураження шкідниками. Зміст в сухості під час карантину полегшує їх виявлення. Поява тонкої павутинки, плям на листках - все це говорить про наявність комах. Квітка ще раз уважно оглядають і обробляють інсектицидами.

Не поспішайте пересаджувати дендробиум. Він дуже чутливо ставиться до пересадки. Оцініть стан субстрату в горщику. Якщо він перетворився на труху або замість соснової кори використаний сфагнум, потрібно пересадити. Але тільки після періоду адаптації!

Основні правила догляду

Вважається, що доглядати за дендробіума нескладно. Але це тільки з точки зору досвідченого квітникаря. Догляд за будь-орхідеєю специфічний. Всім різновидам без винятку потрібен систематичний, уважний, відповідальний догляд.

 • Освітлення. Тримають при хорошому освітленні, але оберігають від сонця. Кращий варіант розміщення - південне вікно. На інших вікнах потрібно підсвічування. Ставити на північне вікно протипоказано. Навесні з настанням стабільного тепла можна винести дендробиум на лоджію. Свіже повітря йде йому на користь. Температура вночі не повинна опускатися нижче 7˚С. Інтенсивність освітлення впливає на колір листя. Темно-зелений колір - ознака нестачі світла. При занадто яскравому освітленні вони стають світло-салатним. Жовте листя - сильний дефіцит світла, небезпечний для рослини.
 • Температура. На стадії активного росту оптимальна денна температура становить 25˚С, нічна - 20˚С. Добовий перепад температур обов'язковий - без цього дендробиум НЕ зацвіте. Жару вище +30? С не виносить. Восени температуру знижують. Денна повинна складати близько 20 ˚, нічна - 10˚С.
 • Полив. Поливи рясні після повного висихання грунту. Вважається, що правильно поливати дендробиум зануренням горщика в ємність з теплою водою на 10-15 хвилин. Після стікання надлишків рідини квітка повертають на колишнє місце. З появою нових листя на верхівках паростків поливи тимчасово припиняють. Відновлюють їх тільки після появи квіткових бруньок.
 • Вологість. Штучне зволоження повітря потрібно тільки влітку. У спеку дендробиум обприскують з дрібного пульверизатора теплою м'якою водою. Взимку обприскування не потрібні і навіть небезпечні. Висока вологість в сукупності з холодом призводить до загнивання коренів.
 • Підживлення. Добрива вносять з початку цвітіння до остаточного формування нових пагонів. Використовують мінеральні комплекси для орхідей. Добрива розбавляють у воді для поливу. Іноді корисно проводити позакореневе підживлення шляхом обприскування. Для першої і останньої підгодівлі кількість добрива беруть удвічі менше.
 • Грунт. Універсальні грунтові суміші непридатні для посадки орхідей. Дендробіум садять в суміш торфу, шматочків кори хвойних порід, березового вугілля і моху сфагнуму. Попередньо субстрат стерилізують - заливають окропом або прожарюють в духовці. Кору перед додаванням в суміш на дві доби замочують з наступним промиванням у чистій воді.
 • Пересадка. Для пересадки орхідеї дендробиум потрібні вагомі причини. Він дуже важко її переносить. Показання до пересадки - засолення субстрату, перетворення його в труху, сором коренів. Пересаджують в кінці лютого або на початку березня.

Не можна занурювати в субстрат повітряні коріння дендробіума. Вони беруть активну участь у фотосинтезі, газообміні. Якщо горщик встановлений на піддон з вологою галькою коріння можуть тягнутися вниз в пошуках додаткової опори і вологи.

З чим пов'язана відсутність цвітіння

Дендробіум в домашніх умовах не цвіте при порушенні режиму утримання. Неправильний полив, шкідники, відсутність добових коливань температури - все це погано позначається на формуванні квіткових стрілок і бутонів. Найбільш поширені ситуації такі.

Квітконіс не формується. Замість цього активно з'являються нові дітки. Причина - брак світла і висока температура повітря.
Немає цвітіння більше півтора року. Дендробіум відчуває постійний брак світла або міститься без періоду спокою. Прохолода і добові перепади температур - основні чинники успішної закладки квіткових бруньок.
Квіти розпускаються, але відразу ж засихають. Основні причини - поразка шкідниками, надлишок вологи та спека.
Змусити дендробиум цвісти нескладно. Восени перенесіть його в прохолодне приміщення. Підійде засклений і утеплений балкон. Можна просто заховати на підвіконні за фіранкою. За рахунок холодного скла температура буде нижче, ніж в кімнаті. У темні зимові місяці організовують підсвічування. Рекомендована тривалість світлового дня - 12 годин. З появою перших ознак зростання температуру змісту дендробіума підвищують.

Особливості догляду після цвітіння

Від правильного догляду за орхідеєю дендробиум після цвітіння залежить подальший розвиток рослини. Не поспішайте обрізати цветонос з псевдобульби - спочатку оцініть їх стан.

Видаляють тільки засохлі псевдобульби. Слабка, але жива псевдобульби може зацвісти повторно. Цвітіння можна стимулювати - скорочують полив і обприскування, ставлять дендробиум в прохолодне місце. З появою паростків відновлюють полив. Коли паростки зміцніють, прийом повторюють - скорочують поливи і тримають в прохолоді для формування квіткових бруньок. Повторно поливи посилюють з появою бутонів.

Висохлі псевдобульби обрізають гострим, попередньо продезинфікованим ножем. Зрізи обробляють вугільним порошком, сірої або присипають меленою корицею. Деякі квітникарі вважають за краще користуватися садовим варом.

способи розмноження

Розмножити орхідею дендробиум можна тільки вегетативно. Насіннєве розмноження зазвичай не використовується через повільне зростання. Отримання насіннєвого матеріалу зі свого рослини утруднено і марно. Домашні насіння гібридних сортів не несуть в собі характеристик сорту материнської рослини. Використовують три способи.

 • Дітками. Дітки формуються у верхній частині псевдобульби. Згодом вони пускають власні корінці. Коли їх довжина досягне 5 см, дитинку дендробіума акуратно зрізують гострим ножем разом з корінцями. Перед посадкою відросток кілька днів просушують в затіненому, добре вентильованому місці. Укорінюють в дрібній соснової кори. Умови успішного вкорінення - яскраве світло, вологість повітря 70%, температура 20-25˚С. Дендробіум з дітки зацвітає через два роки.
 • Живцями. Відділяється ціла псевдобульби, розрізається на частини по 10 см. Зрізи присипаються вугільним порошком, живці підсушують на свіжому повітрі. Укореняти краще в сфагнумі. Ємність з живцями зверху накривають плівкою для створення тепличних умов. Тримають при розсіяному освітленні, в теплі, регулярно провітрюють. Мох по необхідності зволожують з пульверизатора. Через два місяці пересаджують на постійне місце. Перше цвітіння настає через два-чотири роки.
 • Діленням куща. Можна розсадити дендробиум в домашніх умовах розподілом материнської рослини. Воно повинно відповідати ряду вимог - вік від чотирьох років, хороші умови утримання, наявність шести і більше псевдобульб. Розподіл поєднують з пересадкою. Коріння звільняють від субстрату, розрізають гострим ножем. У деленке залишають дві-три псевдобульби з корінням. Зрізи обробляють корицею або вугільним порошком і висаджують.

Процедуру розподілу дендробиум переносить хворобливо. Кращим способом розмноження вважається відділення діток. Дендробіум травмується мінімально, молоде рослина швидко вкорінюється і йде в зростання.

Хвороби і можливі проблеми вирощування

Більшість складнощів - результат неправильних умов вирощування. Рослина слабшає, знижується опірність хворобам і шкідників. У таблиці наведено ознаки для визначення похибок догляду або наявності шкідників.

Таблиця - Проблеми, з якими стикаються квітникарі при вирощуванні орхідеї дендробиум, і їх можливі причини

Проблема Ймовірні причини
Сірувато-коричневі листя з сріблястим блиском - трипси
Висихання і опадання листя - Щитівка;
- вологість повітря нижче 40%;
- тривала відсутність поливу
Зморщування псевдобульб - Природне явище під час росту нових пагонів;
- тривалий недолік вологи
Активне формування діток, відсутність цвітіння - Недотримання умов періоду спокою;
- неправильний режим поливу
Коричневий або жовтий колір псевдобульби - Загнивання коренів
Молоді пагони ростуть тонкими - Нормальне явище

При появі шкідників лікування орхідеї дендробиум зводиться до обробки інсектицидами. Якщо комах мало, вони пропадають після першої ж обробки. У запущених випадках показана триразова обробка з тижневими інтервалами. Решта проблем усуваються коректуванням догляду.

Вирощування дендробіума може здатися складним тільки в перший рік. Варто зрозуміти суть догляду, потреби рослини і все стане набагато простіше. Правильний догляд за орхідеєю дендробиум гарантує рясне і регулярне цвітіння.