Догляд за орхідеєю фаленопсис: основні правила і деякі секрети

Фаленопсис - найпопулярніша серед квітникарів різновид орхідеї. Купити її можна в будь-якому квітковому магазині. Фаленопсис заслужив популярність за ефектний зовнішній вигляд і відносну невибагливість. Догляд за орхідеєю фаленопсис в домашніх умовах вважається найпростішим. Які тонкощі вирощування фаленопсис потрібно знати обов'язково?

Фаленопсіси відносяться до епіфітним, деякі види до літофітним рослинам. Епіфіти ростуть на деревах, літофіти селяться серед каменів. Природне місце зростання фаленопсиса - вологий тропічний клімат. Назва перекладається як «нічний метелик». Квіти фаленопсиса дійсно нагадують пурхають метеликів.

Ботанічний опис

Фаленопсіси належать сімейству орхідейних. Виділено в окремий рід, що складається з 70 основних різновидів. Основна маса рослин в магазинах - гібридні сорти, виведені штучно. За будовою є моноподіального орхідеями (мають одну точку росту). Квітконоси і повітряні корені ростуть з пазух листя. Характерні такі особливості будови.

 • Повітряне коріння. Зовнішній шар - пориста гігроскопічна тканина, вбирає і зберігає вологу. За рахунок вмісту хлорофілу набувають зелений колір. Коренева система бере безпосередню участь у фотосинтезі.
 • Листя широкі, вічнозелені. На дорослому рослині одночасно виростає від чотирьох до шести листя. Здорова листя приємного оливково-зеленого кольору, іноді з мармуровим малюнком.
 • Квітконіс пазухи, розгалужений. У довжину досягає 80 см. Бувають нахиленими і прямостоящими. Кількість квітів на одному квітконосі від 3 до 20 штук.
 • Квітки великі різного забарвлення. Поширені білі, рожеві, кремові, фіолетові відтінки. Виведено строкаті і багатобарвні сорти. Деякі квітки виділяють приємний аромат.

Іноді в продажу можна зустріти фаленопсис синього кольору. Синіх фаленопсисов не існує. Те, що видають за рідкість - стандартний сорт з білими квітками, оброблений хімічними барвниками. При другому цвітінні квіти будуть білими з блакитними розводами, при третьому - чисто білими.

поширені різновиди

Не всі види придатні для вирощування в квартирі. Одні занадто примхливі, інші ростуть тільки в оранжереях. Але у кожного різновиду є додаткові сорти. Сісти наступні популярні види орхідеї фаленопсис.

 • Фаленопсис Гігантея. Від інших видів відрізняється незвично великими листками. Цвіте рясно невеликими квітками різних забарвлень. В ароматі присутні цитрусові нотки.
 • Фаленопсис кінський. Цвіте практично цілий рік. Квітконосів не дуже довгий, розгалужений, рясно усипаний бутонами. Квіти невеликі, ніжного рожевого кольору.
 • Фаленопсис Амабіліс. Великі квіти з дуже приємним ароматом. Довго не в'януть. Забарвлення різноманітна. Один з видів, активно застосовуються для селекційних робіт.
 • Фаленопсис Людеманн. Квітки невеликі оригінальної забарвлення. На рожевому або фіолетовому тлі густо розкидані пурпурні цяточки. Аромат ніжний, дуже приємний. Цвітіння тривале за рахунок почергового розкриття квіток.
 • Фаленопсис рожевий. Компактна орхідея з коротким вигинисті квітконосом. Листя темні з червонуватим відтінком. Квіти дрібні яскравого рожевого або білого кольору.

Догляд за всіма видами фаленопсиса приблизно однаковий. Розрізняються лише терміни цвітіння, тому періоди цвітіння і активного росту будуть припадати на різний час.

Купівля фаленопсиса і його адаптація

Вирощування орхідеї фаленопсис в домашніх умовах починається з вибору саджанця. Від правильності вибору і умов адаптації багато в чому залежить подальша інтенсивність росту.

критерії вибору

Купувати фаленопсис потрібно в квіткових магазинах, а не з рук. По можливості, бажано уточнити дату поставки. Часто продавці в магазинах доглядають за рослинами неправильно. Це призводить до хвороб і навіть загибелі рослини. На що ще звернути увагу при покупці фаленопсиса?

 • Зміст. Полиці для рослин повинні бути чистими, сухими, без води під горщиками. Витікання надлишків рідини говорить про перезволоженні. Влітку це допустимо, але взимку загрожує гнилями.
 • Стан грунту. Фаленопсис легше перенесе транспортування, якщо грунт буде сухим. Стандартний субстрат - кора хвойних порід або сфагнум. Субстрат не повинен бути надто щільним. Подивіться, чи немає цвілі.
 • Горщик. Вибирайте фаленопсис в прозорій пластиковій ємності. Через прозорий пластик краще видно коріння.
 • Стійкість. Акуратно обхопіть орхідею біля основи стебла і злегка посувайте. Вона повинна добре сидіти в горщику. Нестійкість вказує на недавню пересадку - така рослина може не прижитися.
 • Коріння. У нормі коріння щільні і пружні. У сухому грунті коріння світлі, у вологому - зелені. Коричневий або сірий відтінок вказує на проблеми з кореневою системою.
 • Псевдобульби. Не рекомендується купувати рослина з зів'ялими, зморщеними псевдобульбамі.
 • Листя. У здорового фаленопсиса листя щільні, пружні, рівномірного зеленого забарвлення. Дуже яскравий колір з інтенсивним глянцевим блиском може вказувати на надмірну кількість азотистих добрив. Це може спричинити проблеми з цвітінням.
 • Шкідники. Уважно огляньте рослина на ознаки шкідників. Подивіться на нижню сторону листа.

 
Не рекомендується купувати фаленопсис взимку, коли температура на вулиці нижче 0˚С. Квітка може не перенести транспортування. Навіть короткочасне перебування при негативних температурах ускладнить адаптацію в квартирі.

Адаптація до умов квартири

Як доглядати за орхідеєю фаленопсис після покупки? Фаленопсис повинен звикнути до нових умов, пройти період адаптації. В цей час йому потрібен особливий догляд.

 • Упаковка. Перша доба прозору упаковку не знімають. Вона згладжує різку зміну вологості і температури.
 • Місце. Розміщують в трохи затіненому місці, захищеному від дії сонячних променів і протягів.
 • Полив. Перший тиждень фаленопсис не поливають. У магазинах їх поливають рясно. В глибині горщика субстрат може виявитися сирим. Взимку поливи починають через десять днів після покупки.
 • Карантин. Витримують десятиденний карантин. Фаленопсис тримають окремо від інших кімнатних рослин.
 • Перша підгодівля. Виконується через три тижні влітку, через місяць - взимку. У магазинних умовах все рослини отримують великі дози добрив для підтримання товарного виду.


Якщо стан грунту незадовільний, квітка погано закріплений в горщику, потрібна пересадка орхідеї фаленопсис. Використовують прозорий пластиковий горщик, роблять в ньому якомога більше дренажних отворів - не тільки на дні, а й на стінках. Догляд за орхідеєю фаленопсис в горщику, якщо він прозорий, простіше - можна в будь-який час оглянути коріння, вчасно помітити їх загнивання.

основи догляду

Судячи з відгуків, серйозних труднощів з відходом не виникає навіть у новачків. Єдина вимога - дотримуватися рекомендованого мікроклімату і базових правил.

 • Освітлення. Яскраве, тривалий, але розсіяне. Тривалість світлового дня - близько 12 годин. У темні зимові місяці встановлюють додаткове підсвічування. Раз на десять днів фаленопсис повертають іншим боком до світла для рівномірного розвитку. В період закладки бутонів квітка не турбують.
 • Температура. Влітку дотримуються діапазону температур 20-25˚С, взимку 18-20˚С. Домагаються добових коливань температури в межах 5-7˚С. Від холодних протягів і спеки захищають. У теплу погоду можна виносити фаленопсис на вулицю або балкон.
 • Полив. Одна з головних вимог - правильно поливати орхідею фаленопсис. Між поливами грунт повинен просихати до дна. Полив специфічний - горщик опускають на 15-20 хвилин в теплу воду. Показник достатнього насичення вологою - зелений колір коренів. Горщик ставлять на решітку, дають стекти надлишку рідини і повертають орхідею на місце. Під час цвітіння використовують стандартний метод поливу.
 • Вологість. Мінімальний рівень вологості - 40%. При обприскуванні не допускають скупчення води в пазухах листків. Це неминуче призводить до загнивання. Краще обприскувати повітря навколо фаленопсиса, ніж сама рослина. Періодично орхідею купають під душем. Після купання насухо витирають листя.
 • Підживлення. Використовуються спеціалізовані добрива для орхідей. Періодичність - щотижня при зниженні концентрації препарату вдвічі. Можна підгодувати універсальним мінеральним комплексом «Кеміра». Концентрація - 1 г на літр води.
 • Грунт. Субстрат складають з подрібненої соснової кори, додають меншу кількість деревного вугілля, перліту і сфагнуму. Пропорції добавок залежать від мікроклімату квартири. При низькій вологості повітря сфагнум займає третину всього обсягу грунту. Його завдання - вбирати воду під час поливу, потім поступово віддавати її коріння. В умовах підвищеної вологості зміст сфагнуму в грунтовій суміші зводять до мінімуму.
 • Пересадка. Пересаджують рідко. Сигнал до пересадки - злежування грунту, його засолення, закисание, розкладання, скрутність кореневої системи. Пересаджувати квітучу орхідею фаленопсис квітникарі не рекомендують - дочекайтеся закінчення цвітіння.

Для поливу і обприскувань використовують м'яку чисту воду. Бажано - талу або дощову. Воду з крана попередньо потрібно відстоювати протягом двох діб. Деякі квітникарі поливають фаленопсіси і інші орхідеї дистильованою водою.

Причини відсутності цвітіння

Якщо фаленопсис не цвіте, значить, порушені умови утримання або догляду. Ця рослина з вираженою сезонністю. У житті фаленопсиса безперервно протікають періоди активного росту і спокою. Відсутність цвітіння може бути викликано з тим, що не дотримуються умови періоду спокою. А також з наступними факторами.

 • Недолік світла. Фаленопсис ставлять на добре освітлене місце, захищене від сонця. Восени, взимку і на початку весни досвічують лампами штучного світла. Світло - важлива умова закладки квіткових бруньок.
 • Надлишок добрив. Регулярне внесення добрив з підвищеним вмістом азоту стимулює зростання фаленопсиса, але уповільнює процес формування квітконоса. Підживлення краще припинити до настання цвітіння.
 • Немає добових коливань температур. Коливання температури вдень і вночі повинні складати 5-7˚С.
  У природі орхідеї адаптуються до мінливих погодних умов. Після короткочасного перебування в несприятливих умовах вони починають цвісти. Для стимуляції цвітіння вдаються до методу «штучного стресу». Температуру змісту знижують до 16-18˚С, підгодівлі виключають, поливи зводять до мінімуму.

В таких умовах фаленопсис знаходиться півтора-два місяці. Відновлення звичайного догляду орхідея сприймає як сигнал до цвітіння.

Догляд після цвітіння

З орхідеєю фаленопсис після цвітіння відбувається ряд змін - цветонос починає відсихати, рослина готується до періоду спокою. Але так буває не завжди. Іноді цветонос залишається зеленим. Це означає, що на ньому можуть з'явитися нові квіти.

Підгодуйте фосфором, калієм і трохи почекайте. Якщо протягом двох-трьох тижнів нічого не відбувається, обріжте цветонос до першої сплячої нирки. Обрізка стимулює їх пробудження, з'являться бічні пагони з бутонами.

Якщо цветонос швидко побуріння і усох, краще обрізати фаленопсис відразу після цвітіння. Обрізку проводять гострим стерильним секатором. Зрізи обробляють меленою корицею, вугільним порошком або зеленкою. Порожні квітконоси замазують бджолиним воском.

Досвідчені квітникарі попереджають, що повторне цвітіння послаблює фаленопсис. Відсутність відпочинку призводить до скорочення життя рослини.

методи розмноження

Розмножити фаленопсис складніше, ніж деякі інші види орхідей. Він відноситься до моноподіального типу орхідей - точка зростання у нього тільки одна. Матеріал для розмноження можна брати тільки з дорослих, здорових рослин, непошкоджених грибком, комахами, гниллю.

дітками

Особливості. Дітки утворюються на квітконосі. Відокремлювати їх можна через пару місяців після закінчення цвітіння. Формування діток характерно для орхідей не молодший двох років. Відокремлювати син можна після появи корінців або хоча б двох листя.

Покрокова інструкція

 • Дитинку акуратно зріжте. Зрізи обробіть вугільним порошком. Дитинку добу підсушуйте в провітрюваному затіненому місці.
 • Одноразові стаканчики наповніть грунтом з кори і сфагнуму. Грунт попередньо подрібніть. Зволожите субстрат.
 • Розведіть «Корневин» відповідно до інструкції. Умочіть зріз дітки в розчин і висадіть в підготовлений грунт.
 • Створіть тепличні умови - накрийте молоде рослина плівкою або банкою. Поставте в світле місце з температурою 23-25˚С, систематично зволожуйте і провітрюйте.

Перед пересадкою в горщик молодий фаленопсис повинен наростити коріння не менше 5 см. Початковий період зростання займає близько року.

укорінення живців

Особливості. Якщо дітки не сформувалися, можна укоренити частини квітконоса. З моменту цвітіння має пройти не більше двох-трьох місяців. Живці, нарізані пізніше, не укореняться навіть з використанням стимуляторів росту і корнеобразователя.

Покрокова інструкція

 • Квітконіс зріжте біля основи. Обробіть зрізи вугільним порошком або корицею. Пеньок від квітконоса замажте бджолиним воском.
 • Розріжте цветонос на черешки по 7 см. На кожному відрізку залишають по одній - дві нирки.
 • Подрібнений сфагнум помірно змочіть розчином стимулятора росту. Горизонтально покладіть відрізки на мох.
 • Накрийте ємність плівкою. Підтримуйте температуру 25-28˚С, тримайте на хорошому освітленні при вологості близько 70% Періодично обприскуйте мох стимулятором коренеутворення.

Коли корінці виростуть до 5 см, з'явиться перша пара листя, розсадите вкорінені живці в окремі горщики.
Розмноження відрізками квітконосу являє собою процес примусового формування діток.

розподіл

Особливості. До поділу вкрай рідко вдаються навіть досвідчені квітникарі. Занадто велика ймовірність загибелі фаленопсиса. Ділять тільки великі, дорослі, здорові рослини не молодше чотирьох років. Мінімальна кількість листя на стеблі - від шести штук.

Покрокова інструкція

 • Гострий ніж продезінфікуйте. Акуратно зріжте верхівку. Місце зрізу - середина рослини. На материнській рослині має залишатися два-чотири листи. Зрізи обробіть порошком вугілля.
 • Верхівку висадіть в сухий субстрат з кори і сфагнуму. Грунт періодично обприскуйте стимулятором росту, підтримуйте температуру до 25˚С, вологість - до 50%.
 • Після появи молодого листя пересадите в горщик.

Обрізаному фаленопсис забезпечте посилений догляд. Обов'язкова додаткова підсвітка, регулярні підгодівлі. Через два-три місяці трохи нижче місця зрізу повинні утворитися нирки, з яких згодом з'являться нові пагони. На відновлення фаленопсиса потрібно не менш ніж півтора року.

Насіння фаленопсиса для розмноження не використовують. Створити умови для їх проростання практично неможливо. Пророщують їх в скляних хімічних колбах, наповнених спеціальним рідким субстратом. Важлива складова успіху - повна стерильність. Забезпечити її реально тільки в лабораторії.

Хвороби і способи лікування

Основні хвороби орхідеї фаленопсис - фузаріоз, кропив'янка, бортрітіс. Це інфекційні захворювання, що викликають гнилі, що призводять до загибелі рослини. Зустрічаються нечасто. Основна причина - покупка вже зараженого фаленопсиса. Загальні ознаки - листя в'януть, з'являються чорні плями, загниває коренева система, опадають квітки.

Лікування орхідеї фаленопсис - поєднання нормалізації умов утримання з обробкою фунгіцидами та бактерицидними препаратами. Можна використовувати «Топсин-М» або «Фундазол». Поливи скорочують, тримають фаленопсис в теплому приміщенні, забезпечують постійну циркуляцію повітря.

Піддається нападкам шкідників. Жовте листя, їх опадання вказує на борошнистого червця. Поява сріблястою павутинки - на павутинного кліща. Щитівку видадуть липкі листя, поява світлих точок на їх поверхні. Від усіх комах проводиться обробка інсектицидами - «Інта-вир», «Актеллік», «Актара».

Догляд за орхідеєю фаленопсис непростий, але цікавий. Якщо ви тільки починаєте захоплюватися орхідеями, то з кожним днем будете відкривати для себе щось нове - цікаві особливості, красиві сорти і різні аромати.