Догляд за квіткою декабрист, його розмноження і шкідники

Напередодні Нового року декабрист радує господарів пишним і красивим цвітінням. За це в народі його прозвали різдвяним квіткою. Як правильно організувати догляд за декабристом в домашніх умовах? З якими проблемами і шкідниками можна зіткнутися? Як стимулювати цвітіння?

Декабрист - епіфітное рослина (фіксується на інших рослинах). Декабристом його назвали за цвітіння в зимовий період. Ботанічна назва - «Зигокактус». Зростає в тропічних лісах, селиться на корі дерев, які виступають корінні. Звисають, розгалужені стебла зібрані з окремих плоских листоподібних члеників. По краях члеників є круглі виступи. Довжина стебел досягає 40 см.

Ботанічний опис і особливості

Коренева система розвинена слабо. У несприятливих умовах корінці відмирають, але відновлюються після відновлення або коригування догляду. Додатково випускають повітряні корінці для отримання вологи з навколишнього середовища. При контакті з грунтом вони швидко перетворюються на справжню кореневу систему.

Цвітіння починається взимку. Бутони формуються на верхівках пагонів. Будова квітів цікаве - кілька ярусів пелюсток, подовжена трубка і довгі тичинки в центрі. У природних різновидів квіти білі або червоні. Отримані штучно гібридні сорти відрізняються різноманітністю забарвлень.

Росте швидко, в сприятливих умовах цвіте рясно і довго. У природі запилюється пташками колібрі. Будинки, якщо виникає необхідність отримання насіннєвого матеріалу, запилення проводять вручну. Вважається невибагливою рослиною. Вирощування декабриста будинку під силу навіть новачкам в квітникарстві.

Декабрист - рослина довгожитель. У сприятливих умовах, при стабільному догляді він росте і цвіте до 20-30 років. Декоративність поступово втрачається - нижня частина стовбурів дерев'яніє, втрачає листя, набуває коричневого відтінку. Вирощується у вигляді куща або ампельної культури в підвісному кашпо.

Популярні різновиди

Декабрист - загальна назва трьох видів зигокактус. Рід називається «шлюмбергеру» на ім'я селекціонера кактусів. У деяких джерелах зустрічається ще одна назва - «епіфіллюм».

 • Декабрист Гертнера. Великий, швидко зростаючий вид. Сегменти м'ясисті, довжиною до 7 см. Квіти багатоярусні різного забарвлення. Пелюстки подовжені, з загостренням на кінчику. З центральної частини відходять довгі звисаючі маточки.
 • Декабрист букле. Досить велика різновид - висота до півметра. Членики листоподібні з гострими зубчиками по краю, темного зеленого відтінку. Поверхня - гладка, глянсова. Квітки до 8 см завдовжки, складаються з декількох ярусів, різних забарвлень. Цвітіння настає в кінці листопада і триває аж до березня.
 • Декабрист усічений. Високоросла різновид. На верхівках пагонів світло-зеленого кольору розпускаються великі багатоярусні квіти. Забарвлення залежить від сорту - червона, біла, рожева. Після цвітіння визрівають плоди - червоні ягідки.

Квітникарі використовують цікавий прийом - в один горщик висаджують відразу кілька різновидів декабриста. Поєднують сорти з червоними, жовтими, рожевими квітами. Додаткову принадність міксу надає тривалість цвітіння - терміни бутонізації у різних сортів відрізняються.

Нюанси догляду та створення сприятливого мікроклімату

Догляд за Шлюмбергера в домашніх умовах має на увазі створення сприятливих умов для зростання, своєчасні поливи, обприскування і підгодівлі. Рекомендації по догляду складені на основі думки досвідчених квітникарів. У наступному списку наведені всі базові вимоги щодо догляду за квіткою.

 • Освітлення. Місце вибирають світле, але захищене від прямих сонячних променів. Надлишок сонця негативно позначається на стані квітки - пагони змінюють колір, підсихають. Вдале розташування - східні і північні вікна. Декабрист любить свіже повітря. Влітку його виносять на балкон або в сад. Щоб крона висвітлювалася і формувалася рівномірно, горщик регулярно повертають навколо осі.
 • Температура. У теплу пору року містять при звичайній кімнатній температурі 20-23 ° C. Взимку потрібна прохолода - 10-15 ° C. Виносить короткочасне зниження температури до 3 ° C. Знижені температури в цей період стимулюють закладку квіткових бруньок.
 • Полив. Часто поливати декабрист не потрібно. Дотримуються помірних поливів чистої, теплої, добре відстояною водою. Трохи більше вологи потрібно в період бутонізації та цвітіння. Поливають після висихання верхніх 3-4 см грунту. Переливів уникають - при застої рідини гниє коренева система.
 • Вологість. Підвищена вологість сприятливо позначається на декоративності квітки. Потрібні щоденні обприскування, періодичне купання декабриста під душем. Уникають попадання води на квіти.
 • Грунт. Оптимальний склад грунту - суміш листової землі, дерну, піску і торфу. Для розпушення додають дрібну цегляну крихту. Використовувати хвойну землю небажано - вона пригнічує ріст. Можна вирощувати в готових субстратах для кактусів. Покупної грунт ущільнюють дерном.
 • Підживлення. Вносять рідкі добрива для сукулентів і кактусів. Неспеціалізовані мінеральні комплекси для кімнатних рослин перед внесенням розводять. Концентрацію зменшують в два-три рази в порівнянні з вказівками в інструкції.
 • Пересадка. Періодичність пересадки декабриста - через один-два роки для молодих рослин, три-чотири роки для дорослих екземплярів. Розмір горщика невеликий, трохи більше за попередній. Використання просторого горщика призводить до посиленого набору зеленої маси, розростання кореневої системи, але знижує рясність цвітіння.
 • Обрізка. Якщо правильно обрізати декабрист, цвісти він буде рясніше і довше, кущ придбає акуратний компактний вид. Гілки не обрізають, а відкручують. Ножі й інші інструменти використовувати не рекомендується. Відкручують верхівки пагонів для посилення розгалуження, вкорочують або прибирають повністю деформовані, зайві пагони.


 Якщо правильно організувати догляд за квіткою, декабрист буде щорічно радувати господарів пишним цвітінням, надовго збереже декоративність.

Причини слабкого цвітіння і вирішення проблеми

Основна проблема, з якою стикаються початківці квітникарі - декабрист не цвіте або набирає мала кількість бутонів. Ця неприємність легко усувається елементарної коригуванням догляду.

Які фактори гальмують цвітіння

Основна причина - невідповідні умови утримання, порушення правил догляду. До ослаблення цвітіння призводить ряд факторів:

 • недолік вологи в грунті або повітрі;
 • слабке освітлення;
 • занадто просторий горщик;
 • дефіцит поживних речовин в грунті.

На якості цвітіння можуть позначитися хвороби, ураження декабриста комахами. Про всяк випадок огляньте рослина на предмет плям, нальоту, гнилі, павутини і інших тривожних ознак.

як стимулювати

Квітці влаштовують період спокою. На початку осені його переставляють в прохолодне місце, обмежують поливи і повністю припиняють підживлення. В таких умовах декабрист тримають до кінця листопада, потім поступово повертаються до звичайного режиму догляду. Горщик з рослиною переносять в тепло, ставлять на добре освітлене місце, поступово нарощують рясність поливів.

Буквально через тиждень квітка «прокинеться» і почне набирати бутони. Врахуйте ще п'ять секретів рясного і тривалого цвітіння.

 • Додаткове підсвічування. Взимку декабрист ставлять під лампи денного світла або спеціальні фітолампи.
 • У період цвітіння декабрист не турбують. Не можна переставляти, пересувати горщик. Живцювання теж відкладають на інший час. Судячи з відгуків, будь-які дії в період цвітіння можуть призвести до часткового або повного скидання бутонів.
 • Прохолода. У прохолодних приміщеннях цвітіння триватиме довше. Оптимальна температура - 16 ° C. Але різких температурних перепадів уникають - бутони можуть впасти.
 • Горщик. Для активної закладки квіткових бруньок вибирають невеликий, вузький горщик.
 • Підживлення. Щоб декабрист зацвів, його потрібно підгодувати фосфорно-калійними добривами відразу після періоду спокою. Ці мікроелементи роблять позитивний вплив на закладку бутонів.

Якщо ви купили квітучий декабрист, будьте готові до опадання частини бутонів. Рослині потрібно адаптуватися до нових умов утримання. Обов'язково помістіть його на карантин - на два тижні поставте окремо від інших кімнатних рослин. Це профілактичні заходи - при покупці ви могли не помітити початкових ознак хвороби або шкідників.

техніка розмноження

Квітникарями практикується насіннєве і вегетативне розмноження декабриста. Обидва способи ефективні, але живцювання дає більш швидкі результати. Молоде рослина може зацвісти вже в рік посадки.

 • Живцювання. В якості живця беруть шматочок стебла з трьох-чотирьох сегментів. Живці відкручують вручну, а не відрізають. Два дня їх подвяливают в затіненому, провітрюваному місці при кімнатній температурі. Висаджують в легкий, зволожений грунт з піску і торфу. Тримають під укриттям - накривають банкою, пластиковим стаканчиком або поліетиленом. Тримають при 20 ° C, помірно поливають, щодня провітрюють парничок. Укриття знімають після появи ознак зростання. Зміцніле рослина пересаджують в горщик з грунтовою сумішшю для дорослої рослини.
 • Важливо правильно посадити декабрист в горщик - дотримуйтеся рекомендованого складу грунту, на дно насипте шар дренажу до 4 см.
 • Насінням. Насіннєвий матеріал, зібраний зі свого рослини, для розмноження не підходить. Сіянці втрачають характерні сортові ознаки материнської рослини. Насіння краще придбати в спеціалізованому магазині. Висівають їх в будь-який час року. Як і у випадку з живцями, тримають під плівкою до появи сходів.

типові шкідники

Невідповідні умови утримання провокують атаки поширених шкідників кімнатних культур. Найчастіше доводиться стикатися з павутинним кліщем, щитівкою і борошнистим червецем.

 • Павутинний кліщ. Селиться на нижній стороні листя. Виглядає як невеликий павучок червоного або жовтого кольору. Виявляють його по появі дрібних світлих точок на поверхні листа і тонкій павутинці. Рослина в'яне, слабшає, починають відсихати і опадати крайні сегменти. Захворіла рослина обприскують засобами «Фитоверм», «Вертімек».
 • Борошнистий червець. Дрібна комаха не більше 7 мм в довжину. Стебла декабриста покриваються білим нальотом, бутони обпадають, членики стебла всихають. Для боротьби з червецем використовують інсектициди - «Актара», «Конфідор». Борошнистий червець вражає кореневу систему. Щоб уникнути рецидиву квітка пересаджують в новий горщик, свіжий грунт з попередньою обробкою коренів розчином інсектициду.
 • Щитівка. Харчується соками рослини. Декабрист скидає листя, слабшає, жовтіє, всихає. Комах видаляють механічно - обробляють стебла ватним тампоном, змоченим спиртом, розчином карбофосу і «Танрек».

Декабрист може постраждати від звичайних домашніх тарганів. Вони вигризають молоді соковиті пагони.

Проблеми, пов'язані з похибками догляду

Нерегулярний режим поливу, сухість або підвищена вологість повітря, недолік або надлишок світла - все це позначається на стані рослини. Зрозуміти, що саме не вистачає декабристу, можна по його зовнішньому вигляду.

 • Млявість. Можливі причини - сухе повітря в опалювальний період, недолік вологи або застій води на рівні кореневої системи. Після коригування умов утримання декабрист швидко відновлюється.
 • Опадання бутонів і сегментів. Сегменти опадають через ураження шкідниками, загнивання коренів. Скидання бутонів пов'язано з цими ж причинами і рядом додаткових факторів - переміщенням квітки, пересиханням грунту, різким перепадом температури.
 • Червоніють листя. Невелике почервоніння з'являється в період наростання нових сегментів. Решта причин - сонячний опік, надмірний полив, надлишок добрив.
 • Відсутність зростання. Дві основні причини - брак поживних речовин і систематичне пересихання грунту. З весни і до кінця літа, коли рослина набирає зелену масу, рекомендується вносити мінеральні комплекси з підвищеним вмістом азоту і фосфору.

З будь-якої з цих проблем можна впоратися. Головне, з'ясувати причину і усунути її. При загнивання кореневої системи краще відразу подбати про укоріненні живців для заміни рослини.

Так як доглядати за декабристом в домашніх умовах досить просто, його можна порекомендувати початківцям квітникарям для своїх перших дослідів. Цей невибагливий, вдячний і красиву квітку прикрасить і пожвавить інтер'єр квартири.